İkinci El Saat Alınır mı, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saat, zaman dilimini öğrenmenin çok daha ötesinde şık bir aksesuar olarak günümüzde daha fazla değerlendirilmektedir. Cep telefonu, tablet akıllı teknolojilerin artması ile birlikte saat kullanımı artık zamanı tutmaktan öteye bir aksesuar amacı ile kullanılıyor. Ancak her ne kadar asıl işlevini yitirse de saat kullanıcılarının sayısında bir düşüşün olmadığını söyleyebiliriz. Bu da haliyle ikinci el saat piyasasının da sürekli hareketli olmasını etkilemektedir. Peki, ikinci el saat alınır mı, alırken nelere dikkat edilmelidir?

İkinci El Saat Satan Yerlere Dikkat Edin

İkinci El Saat Satan Yerlere Dikkat Edin
Saatler, değerlerine ve markaları ile özelliklerine göre değişiklik gösterir. Bu yüzden ikinci el saat almayı düşünüyorsanız bu kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Rolex, Breitling, Bvlgari, Cartier ve daha birçok saat markası ikinci el piyasasında da değer görüyor.

Ancak ikinci el saat satın almadan önce satın alacağınız yer hakkında

detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Çünkü replika saatler de ikinci el piyasasında bulunabiliyor ve maalesef bu saatler “orijinal” adı altında satılabiliyor.

Replika Saatlere Dikkat Edin

Replika Saatlere Dikkat Edin
İkinci el piyasası, sıfır piyasasına göre biraz daha riskli bir piyasadır. Bu nedenle hayal ettiğiniz saati ikinci el piyasasında buldu iseniz iki defa düşünmenizi öneririz. Teknoloji, sadece orijinal ürünler için gelişmiyor aynı şekilde replika yani kopya ürünlerde de gelişmiş bir durumdadır. İkinci el saatler de fiyat bakımından incelendiğinde özelliklerine bağlı olarak yüksek fiyatlarda görülebiliyor. Bu durumda alacağınız ikinci el saatin replika olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

 İlginizi Çekebilecek Konular:  İkinci El Saat Alanlar

Tamir Görmüş Saatleri Almayın

Tamir Görmüş Saatleri Almayın
Replika saatlerden uzak durmanız kadar ikinci el saat satın alırken tamir görüp görmediğini de öğrenmeniz gerekir. Tabi tamirinin ne denli etkili olduğu da önelidir.

Küçük bazı parçalarının değişmesi çok sorun olmasa da saatin değerini düşürecek boyutta tamir görmüş ise kesinlikle uzak durmanızı öneririz.

Bunun için de ikinci el saat satan yerler ile görüşürken saatin durumu hakkında detaylı bilgi almanızı öneririz.

Garanti Süresi Var mı?

İkinci El Saat Alanlar
Sıfır saatlerde garanti süresi olsa da genel olarak ikinci el saatlerde

garanti süresi söz konusu değildir. Ancak güvenilir ikinci el saat satan yerler, müşteri memnuniyetini yakalamak için firma garantisi vermektedir.

Firma garantisi, belirli bir süre geçerlidir. Saatte herhangi bir problem olduğunda geri iade etme şansınız olur. Aksi halde garanti süresi almadan ikinci el saat almanız, zarar etmenize neden olabilir.

 İlginizi Çekebilecek Konular: İkinci El Markalı Saatimi Nereye Satabilirim

Güvenilir İkinci El Saat Satan Yerlerden Alın

Güvenilir İkinci El Saat Satan Yerlerden Alın
İkinci el saat alan yerler, güvenilir firmalar olduklarında pek sorun yaşanmaz ama eğer firmayı bilmiyor ya da hakkında çok fazla bilginiz yoksa saatle birlikte risk de almış olursunuz.

Bu yüzden piyasada isim yapmış, bilinen ikinci el saat mağazaları

ile alışveriş yapmayı tercih etmenizi öneririz.

Bunu öğrenmenin en kolay yolu firma hakkında internette bir araştırma yapmanız,

şikayet almış mı aldıkları şikayetleri çözmüş mü gibi konuları inceleyerek neticeye ulaşabilirsiniz.

İkinci el saat almak güvenilir mi değil mi konusu aslında yukarıda söylediğimiz çerçeveye göre değerlendirilmesi gereken bir konudur.

İstanbul’da ikinci el saat satan yerler oldukça fazladır. Her biri hakkında bilgi sahibi olmanız kolay olmasa da

en azından birkaç firma hakkında araştırma yaparak karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

En güzel aksesuarınızı ikinci el olarak alırken dikkatli bir şekilde hareket etmeniz

durumunda daha uzun süre kullanıma açık bir saate sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat
Call Now Button